Přijďte si prohlédnout tradiční i některá téměř zapomenutá řemesla nebo ochutnat regionální speciality od místních výrobců. Pozvánka je na čtvrtek 26. února, kdy se ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU uskuteční akce s názvem Poctivá výroba a řemesla.

V rámci setkání bude připraven bohatý kulturní program, na kterém se spolupodílí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a také občanské sdružení Líska. Prezentace výrobců a řemeslníků bude připravena od 9 do 18 hodin na platformě mezi budovami 14 a 15. „Půjde o setkání regionálních výrobců a prezentaci jejich produktů k ukončení dvouletého projektu Lísky „Poctivě vyrobené – podpora regionálních výrobců ve Zlínském kraji“,“ upřesnila Iva Koutná ze sdružení Líska.

Celý doprovodný program odstartuje už v 8.30 edukačními programy pro školy. Muzeum si pro žáky prvního stupně připravilo Dílnu U tkalce Nitky, v níž si děti zhotoví a odnesou vlastnoručně utkaný přívěsek. Galerie zase zve na Umění v řemeslu. „V této galerijní dílně si budeme prostřednictvím tradičních i netradičních výtvarných technik vytvářet masku lidské tváře. Vyzkoušíme si grafické, malířské či jiné řemeslné postupy při její tvorbě,“ upřesnil Martin Čada z galerie. Od 15.00 budou na programu tvořivé dílny pro rodiny s dětmi.  Lidé během dne budou moci vidět i tradiční masopustní obchůzku v podání národopisného souboru Klobučan. Ukázka obchůzky se uskuteční během dne třikrát, soubor vyrazí i do okolních ulic.

Odpolední program zpestří vystoupení malých dětí z folklorního souboru Vonička. Po celý den se uskuteční prodej výrobků i praktické ukázky práce výrobců. K vidění bude práce řezbáře, bednáře, kováře nebo výrobců keramiky. Lidé si prohlédnou i výrobu látkových či dřevěných hraček nebo tkaní koberečků.

Mezi gastronomickými specialitami nebudou chybět zabijačkové pochoutky, tyčinky a sladkosti paní Malé, pochoutky z moštárny v Hostětíně, kvalitní produkty z biofarmy v Lidečku nebo masné a uzenářské produkty z vyhlášeného řeznictví v Liptálu. 

Odpoledne je do programu zařazen také workshop vybraných výrobců s prezentací jejich marketingových plánů, které připravili studenti zlínské Univerzity Tomáše Bati. Po celou dobu akce bude k vidění i výstava o historii masopustních obchůzek ve zlínském regionu. Muzeum tuto výstavu otevře již v masopustním období od 9. února a potrvá až do 1. března.

Akci podpořila celá řada organizací – 14|15 Baťův institut, p. o., Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o., Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p. o., Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, VIS Bílé Karpaty, Centrum Veronica Hostětín, Město Zlín, Zlínský kraj a Rádio KissPublikum.

Záštitu nad setkáním převzal pan Ing. Ivan Mařák, náměstek hejtmana Zlínského kraje. Projekt je podpořen v rámci Blokového grantu - Fondu pro nestátní neziskové organizace Programu česko-švýcarské spolupráce.

Podrobný program akce na www.14-15.cz

Připojené soubory