1. Února je Den bez palmového oleje.

Za rozmachem pěstování palmy olejné stojí globalizovaný konzumní svět a jsme to právě my spotřebitelé - koneční odběratelé produktů obsahujících palmový olej, mající moc zvrátit zatím největší ekologickou katastrofu tohoto století. Kvůli roční produkci přes 60 milionů tun je palmový olej všude kolem nás a každý den s ním přijdeme do kontaktu, často aniž bychom to tušili. Je obsažen v téměř polovině veškerých potravin (margaríny, pečivo, čokolády, sušenky atd.) v EU a jeho nadbytečný příjem nám tak poškozuje zdraví. Především bychom měli preferovat naše místní suroviny a tím zabránit zbytečnému dovozu surovin přes půl planety. Palmový olej se též přidává do kosmetiky (šampony, mýdla, krémy, make-up atd.), drogerie, krmiv pro zvířata, technických maziv a do tzv. biopaliv. 75 % z celosvětové produkce palmového oleje jde přímo do potravin. Evropská unie je 2. největším dovozcem palmového oleje na světě, takže naše spoluúčast je velká.
Temnou stránkou produkce palmového oleje je vypalování deštných pralesů, ničení zdrojů vody a půdy a násilné zabírání půdy a s ním spojené ničení tradiční obživy a práv tamních lidí. Jedná se především o oblast Indonésie a Malajsie, dnes už i tropické Afriky a Ameriky. Tímto odlesňováním a následným zakládáním plantáží palmy olejné nevratně mizí cenné pralesy, které hostí až 80 % druhů naší planety. V důsledku takovéhoto jednání je dnes jen v samotné Indonésii 490 živočišných a rostlinných druhů ohroženo vyhynutím.
Bohužel palma olejná, jakožto zdánlivě šetrnější a výnosnější plodina, má oproti ostatním jedno obrovské negativum – když rostlina odumře (20 – 30 let), v půdě nezůstanou žádné živiny, půda a řeky zůstanou zamořeny pesticidy. Na takto zničené půdě již nelze nic pěstovat. Ostatní olejniny (olivovníky, řepka, slunečnice a jiné) se dají při šetrném způsobu hospodaření obnovovat po stovky let, palma olejná nikoliv, a to je nutné si uvědomit.
Pro představu závažnosti – každou hodinu je vykácen prales o rozloze 300 fotbalových hřišť. Proto neváhejme a konejme. Vyhýbáním se produktům s palmovým olejem a hlasitým tlakem na firmy snížíme poptávku, a tím pádem způsobíme snížení produkce. A to už třeba byť jen za zpomalení kácení pralesů stojí, protože když kácení zpomalíme, tak mnoho zachráníme!

Obrázek: © Lucie Barošová
Text: Roman Munzar, Koalice proti palmovému oleji