Rady, náměty, doporučení a příklady dobré praxe k ekologizaci provozu školy, šetrnému nakupování, zelenému úřadování. Tipy na regionální značky, výrobky Fair trade apod.

Jaké problémy přináší změna klimatu? Jak to ovlivní především městské oblasti, kde žije největší část obyvatel naší země? A co s tím můžeme dělat? Základní fakta a odpovědi na uvedené otázky pro širokou veřejnost a zejména pedagogy, studenty či zastupitele shrnuje poutavý animovaný videospot, který vznikl v r. 2016 jako dílčí výstup projektu UrbanAdapt zaměřeného na podporu a šíření přírodě blízkých opatření pro změnu klimatu. Na tomto projektu se pod vedením vědců z CzechGlobe podílí řada odborných partnerských organizací včetně expertů z vysokých škol a měst Prahy, Brna a Plzně.

Vedle globální úrovně a snahy většiny států, ale již i jednotlivých podniků či lidí o zavádění opatření směřujících k předcházení změnám klimatu, je stejně důležité se také dopadům změn klimatu přizpůsobovat aktivními činnostmi na místní a regionální úrovni. Zapojená česká města, ale i řada měst menších, již začínají hledat strategie a promýšlet cesty, jak se dopadům změny klimatu na své obyvatele a infrastrukturu co nejlépe přizpůsobit.

Video je ke shlédnutí na youtube: https://youtu.be/9sgf_7-Z400

Web projektu UrbanAdapt: www.urbanadapt.cz

 

Ekologický institut Veronica vytvořil 3 nová výuková videa, která objasňují problematiku klimatické změny.
Videa jsou umístěna na Youtube EkoInstitut Veronica.

Témata:
1 - Příčiny globální změny klimatu, https://youtu.be/vM4ULyn9tKU
2 - Dopady globální změny klimatu, https://www.youtube.com/watch?v=xUpNfkRIIUg
3 - Adaptace na změnu klimatu, https://youtu.be/JamRaMtikPo

www.hostetin.veronica.cz

 

Hnutí Duha spustilo nový web Umění žít. Najděte na něm praktické a konkrétní tipy na to, jak žít odpovědně k přírodě. Témata jsou různorodá - volný čas, práce, potraviny, domácnost, finance a řada dalších. Přesvědčte se sami!

http://umenizit.hnutiduha.cz/

 

Ekonákup pro zdravou zahradu, ekologickou školu, domov i firmu.

http://www.ekonakup.cz/

Bezva doporučení: sáčky na ovoce a zeleninu Onya Weigh. My je při nákupech používáme doslova každý týden. Už ani jeden zbytečný jednorázový mikrotenový sáček! http://www.econea.cz/hledat?q=Onya+Weigh

 

 

Ekomapa – chytrý nástroj, ve kterém můžete najít nejbližší obchod s biozeleninou, opravnu, či třeba památný strom. Brněnská místa pro Vás průběžně aktualizujeme, nové body ale můžete vkládat také sami, a to v celé ČR.

 

http://www.veronica.cz/ekomapa

S přicházejícím jarem se vám mohou hodit třeba informace o Farmářských trzích a bedýnkách od pěstitelů, které najdete v záložce Ekospotřebitel / Biopotraviny.

Z obsahu

Články

Doporučujeme: Ovocná školka Bojkovice – Radim Pešek

Školka hospodaří v Bílých Karpatech přírodě přátelskými tradičními postupy, její činnost je zaměřená na množení a prodej.

TEREZA má novinku, která je šetrná k životnímu prostředí

I nakupování může být vlídné k přírodě.

Žijte BIO

www.bio-info.cz vám přináší návody a inspiraci, jak žít zodpovědný život, každý den.

E-shop BIOWEB

E-shop BIOWEB má jednu z nejširších nabídek na českém internetu (kolem 2000 produktů) aneb kompletní nákup za jedno poštovné.

Regionální značky

Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházející z určité oblasti nesou část tohoto charakteru – je do nich vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců i část jejich duše.

NaZemi

Přečtěte si příběhy jednotlivých produktů nebo surovin, ze kterých jsou vyrobeny.

Zelené úřadování

Zelené úřadování je zkrácený název pro environmentálně příznivé chování institucí financovaných z veřejných prostředků, jako jsou např. obecní, městské či krajské úřady, školy, školky, domy s pečovatelskou službou.

Ekologický institut Veronica

Ekologický institut Veronica, který se zeleným úřadováním a zeleným nakupováním dlouhodobě zabývá, vydal řadu materiálů a informační letáček.

Nové stránky Ekologického institutu Veronica věnované udržitelné spotřebě domácností

Na těchto stránkách naleznete informace k tématu zelené domácnosti - šetrnému provozu domácnosti, nakupování a odpadům, vycházející z našich dlouholetých zkušeností a praxe.

Projekt Šetrná kancelář

Fair trade

Fair trade je způsob obchodu, který dává pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům v rozvojových zemích příležitost, aby se uživili vlastní prací za důstojných podmínek.

Pro Českou republiku byla vytvořena tzv. Ekomapa

Hledáte místo, kde koupit fair trade, kam odvést odpad, nebo kde se nachází nejbližší studánka?

Zelené nakupování

Zelené nakupování je takový způsob nákupu či zásobování, při kterém je brán ohled na dopad vybraného zboží a služeb na životní prostředí.