Celoroční program pro školy, CO2 liga, dospěl do finále. Úspěšní účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali svoji celoroční činnost dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po desáté.

CO2 liga je vzdělávací program, který zprostředkovává žákům informace o globální klimatické krizi, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit a jak změnu klimatu zmírňovat. Program probíhal ve čtyřech kolech, neboli misích po celý školní rok 2019/2020 a přihlásilo se do něj na 60 škol. Závěrečné konference se v současných ztížených podmínkách mohlo nakonec účastnit jen osm týmů, které prezentovaly to, čeho v průběhu roční práce dosáhly.

 

Program je rámován jako plnění mise na záchranu planety, kdy se žáci snaží symbolicky naplnit závazky Pařížské dohody a nedopustit oteplení planety o více než 1,5 stupně. Zabývají problémem z pohledu své rodiny, školy, obce i státu. CO2 liga se zaměřuje především na vnitřní motivaci žáků a na jejich spolupráci, nejedná se již o soutěž, jak tomu bylo v předešlých letech. 

 

“Díky CO2 lize jsme se potkali s mnoha zajímavými lidmi, načerpali mraky nových a obohacujících informací, začali hlouběji uvažovat nad počínáním svým a našeho okolím, což bereme jako ten největší přínos a podstatu samotného projektu”, říkají účastníci ze SŠZP Rožnov p. R a dodávají: “Díky tomuto nasměrování máme tolik plánů, jak oslovit společnost, že se bojíme, zda vše do konce studií stihneme!”

 

Žáci ze ZŠ Heyrovského z Plzně se zamýšleli: “To, co nám brání snižovat uhlíkovou stopu - to je určitě naše lenost a pohodlnost. Zvykli jsme si plýtvat - jídlem, věcmi, časem... v tom se shodneme a také v tom, že je pro nás těžké s tím bojovat, a to nás odrazuje. Víme, že je to špatně, ale…”

 

“Osobně si myslím, že do tohoto projektu by se měli zapojovat lidé po celém světě. Mnoho z nich si totiž neuvědomuje, k čemu tady dochází. Velká většina mých spolužáků (i já), jsme o tom nikdy nepřemýšleli a nikdy jsme si toto ani neuvědomovali, a proto bychom měli poděkovat naší paní učitelce, že nám alespoň trochu otevřela oči. Jedna osoba nic nezmůže, ale když nás bude víc, tak zvládneme všechno!”, optimisticky shrnuje svoji účast v programu účastnice.

 

Týmy, které úspěšně splnily všechny mise, byly oceněny na závěrečné konferenci, kterou s Ekologickým institutem Veronica pořádal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Záštitu nad konáním závěrečné konference soutěže převzal ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Účastníci konference:

  1. Základní škola a Mateřská škola Cehnice
  2. ZÁKLADNÍ ŠKOLA ZBOROVICE, okres Kroměříž, příspěvková organizace
  3. Všeobecné a sportovní gymnázium, Bruntál, příspěvková organizace 
  4. Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm
  5. ZŠ T. G. Masaryka, Komárov
  6. Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí
  7. Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí
  8. Gymnázium Josefa Jungmanna, Litoměřice, Svojsíkova 1, příspěvková organizace

 

Informace k soutěži naleznete na www.CO2liga.cz.

Kontakt pro novináře: Barbora Valešová, barbora.valesova@gmail.com.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Připojené soubory