Zapojte se do Týdne globálního vzdělávání 2020

Prozkoumejte, co můžete udělat ještě dnes a jak motivovat své okolí. Pojďte společně s námi hledat řešení a zapojte se do Týdne globálního vzdělávání, který se letos věnuje klimatické změně a  proběhne v různých zemích Evropy od 16. do 20. listopadu 2020.

 

Jak se může zapojit Vaše škola?

  • Učte o tom, diskutujte … připravili jsme pro vás materiály zdarma. Zašleme vám je emailem, sami je zrealizujete ve výuce a následně se se svými žáky zúčastníte panelové diskuze v Olomouci (pravděpodobně 19. 11. 2020, bude upřesněno). Lekce a panelová diskuze jsou určeny pro žáky 8.-9.tř. ZŠ a SŠ. Podívejte se níže, jak “panelovky” probíhaly v předchozích ročnících. 
  • Vaši školu můžete přihlásit do 15. září 2020. Přihláška do letošního ročníkuV případě bezpečnostních a hygienických opatřeních jsme připraveni akci udělat online.
  • Přijeďte do Prahy na Festival globálního vzděláváníProběhne 18. listopadu 2020 v prostorách Impact HUB (Drtinova 10, Praha 5). Můžete se těšit na panelovou diskuzi s odborníky na téma “Klima se mění a my s ním” a navazující poutavé praktické workshopy.  Budeme se věnovat konkrétněji věnovat způsobům, jak o klimatické změně s žáky mluvit, a jak je učit pracovat s informacemi a jejich zdroji o ní. Je určen pro učitele ZŠ, SŠ, VŠ, žáky SŠ, studenty VŠ. Přihlášku nasdílíme v průběhu září.

Proč právě klimatická změna?

Pandemie Covid-19 vstoupila do života každého z nás, dovolila nám nahlédnout na náš způsob života, hodnoty a vedení politik z nového úhlu pohledu. Pandemie však neovlivnila jen lidi, ale i životní prostředí, které díky dočasnému zpomalení světové ekonomiky dostalo šanci se nadechnout.

Díky snížení dopravy klesly emise skleníkových plynů v ovzduší, voda v řekách se začala opět pročišťovat a dokonce jsme mohli pozorovat i návrat druhů zvířat do míst, kde jsme v jejich výskyt již dávno nedoufali. Kvůli dočasné izolaci obyvatel také klesla produkce odpadů. Může stát, že tváří v tvář klimatické a environmentální krizi člověk snadno podléhá pocitu, že jako jednotlivec příliš mnoho nezmůže a při konfrontaci s politikami jednotlivých států či silou nadnárodních korporací pak lehko propadá frustraci a skepsi. Právě nynější situace kolem pandemie nám může ukázat cestu, jak z tétosituace ven. V uplynulých měsících jsme byli svědky toho, jak po celém světě spontánně vznikají iniciativy využívající energii lidí, kteří se tváří v tvář okolnostem rozhodli situaci aktivně a společnými silami čelit. A právě to může být klíč otevírající dveře i k systémové změně nutné k řešení problémů spojených se změnou klimatu.

Oficiální prohlášení  si můžete přečíst ZDE.

 

Co je Týden globálního vzdělávání?

Týden globálního vzdělávání je celoevropská akce pořádaná od roku 1999 North South Centre při Radě Evropy, která je zaměřená na vzdělávací aktivity v oblasti globálního rozvojového vzdělávání. Věnuje se způsobům, jak ve vzdělávání přiblížit problém rovnosti, různosti a spravedlnosti mezi lidmi na lokální i globální úrovni. Hledá možnosti, jak prohloubit respekt a porozumění mezi různými kulturami. Podporuje vzdělávací aktivity, které vedou ke změně zažitých postojů a pomáhají nám cítit zodpovědnost za kvalitu života nejen v našem okolí, ale i v širším světovém kontextu.

 

https://arpok.cz/pro-pedagogy/tyden-globalniho-vzdelavani/?fbclid=IwAR3ehj7pXlmdPncQmXvLpvlRqwbJKhq84oY4H0Y5kO6T2TNBOwqfkt7i-b0