7.–14. října 2023

Výstava na stromech je celorepublikový happening na podporu důstojné práce. Akce se koná každý rok v říjnu během Týdne důstojné práce. Jednotlivé výstavy se tak každý rok dostanou do parků a náměstí na desítky míst v Česku. Letos se v týdnu od soboty 7. do soboty 14. října 2023 koná devátý ročník, tentokrát zaměřený na práci v energetickém průmyslu a spravedlivou transformaci

https://nazemi.cz/vystava-na-stromech/

 

 

O čem to tentokrát bude?

 

Klimatická krize s sebou přináší velké změny. Někoho čekají změny větší, někoho menší. Zásadní proměnu čeká zejména fosilní energetika. Ne vždy si však uvědomujeme, že se tato změna velmi těsně týká pracujících v těchto sektorech a následně regionů, které jsou na energetický sektor úzce navázány. Na práci, lidské životy i regiony taková změna může dopadnout drasticky, proto je žádoucí, aby byla taková transformace spravedlivá. A to není snadné. Jak takovou spravedlivou, sociálně a environmentálně citlivou, transformaci provést? A jak se v tom celém vlastně zorientovat a čím si můžeme být jistí už dnes?

 

Tím provází letošní Výstava na stromech, která se věnuje spravedlivé transformaci při změně klimatu. Ta neprobíhá odděleně, ale za stále se měnících podmínek v naší společnosti, jednou z mnoha výzev a proměn je dnes například pokrok v umělé inteligenci. Výstavu proto doprovodí vizuální fotografie vytvořené umělou inteligencí.

 

Výstavu v roce 2023 koordinuje organizace NaZemi a je realizována v rámci projektu Budoucnost práce v nízkouhlíkové ekonomice: Perspektivy spravedlivé transformace české energetiky (POSTWORK), který je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.

 

Ve Vsetíně bude výstava k vidění na Dolním náměstí už od pátku 6. října,

kdy Masarykova veřejná knihovna spolu s partnery připravuje Běh pro světlušku s knihovnou.

LÍSKA v podvečer otevře výstavu a pro účastníky akce zajistí benefiční Férovou kavárnu.