Na více než 130 místech po celé České republice se v sobotu 14. května uskutečnil komunitní piknik na podporu pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů. Lidé společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Přidal se i Vsetín, kde se snídalo na Dolním náměstí. Sešlo se na ní téměř 200 lidí.  Podporu vyjádřili svou účastí také místostarostové města, pracovníci odboru školství a kultury. Aktivity pro děti a ochutnávku moučníků a pomazánek z fairtradových i místních surovin připravila LÍSKA, Masarykova veřejná knihovna, žáci fairtradových škol KOSTKA, Ohrada a Sychrov, ALCEDO – středisko volného času. Fairtradové město Vsetín zajistilo zázemí. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.

 

Na akci přišla  paní Monika s dcerou Klaudií. „Myšlenka Férové snídaně se mi moc líbí.
Po dvou covidových letech jsme mohli posnídat s přáteli venku, navíc jsme se tím postavili za pěstitele v Africe, Asii nebo Latinské Americe. Těšila jsem se na výbornou kávu, kterou připravovaly studentky Střední KOSTKA školy, ochutnaly jsme pomazánky z Hájenky vsetínského ALCEDA, moučníky, které připravili žáci vsetínských fairtradových škol Ohrada a Sychrov. Prohlédly jsme si knižní bazárek knihovny. Vyplnily jsme zajímavý kvíz a dcera získala baťůžek a pexeso,“
bylo to skvělé májové dopoledne a příští rok určitě pomůžeme i s jeho organizací.

 

Férová snídaně je největší akcí na podporu fair trade v České republice. „Účastníci Férové snídaně dávají symbolicky najevo, že se zajímají o původ zboží. Chtějí si společně pochutnat na exotických dobrotách a zároveň přispět k tomu, aby se pěstitelé mohli důstojně uživit a nebylo ničeno životní prostředí,“ říká koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

 

Fairtradové výrobky jsou stále dostupnější. V roce 2021 se u nás prodalo o téměř dvě třetiny více fairtradového kakaa oproti předchozímu roku. Nárůst zaznamenal i prodej fairtradové kávy: při přepočtu na šálky kávy vypil každý obyvatel ČR loni v průměru téměř 15 espress připravených z férové suroviny. Fairtradový příplatek za zboží prodané v ČR, tedy peníze navíc, které pěstitelé vynakládají na rozvoj komunit a zlepšení efektivity pěstování, vzrostl o více než o třetinu na 37 milionů Kč. 

 

Etická spotřeba má reálné pozitivní dopady, jak vysvětluje Stanislav Komínek: „Začátkem letošního roku jsem navštívil několik fairtradových družstev pěstitelů kávy v Kolumbii. Přímo od tamních lidí jsem slyšel nejen o problémech s nízkými výkupními cenami na burze nebo dopady klimatické změny, ale i pozitivní zapojení do systému Fairtrade. Díky fairtradovému příplatku mohou pěstitelé přecházet na ekologická hnojiva, chránit lesy, využívat nová technická vybavení nebo zlepšovat kvalitu svého bydlení,“ popisuje Stanislav Komínek.

 

Fairtrade jako jedna z etických certifikací má pro pěstitele i další přínosy: zakazuje dětskou práci, takže děti mohou chodit do školy a vzdělávat se, a zahrnuje i školení pěstitelům ke zvyšování efektivity pěstování a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí.

Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz

Připojené soubory