Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Ve Vsetíně máte jedinečnou možnost si o tom osobně promluvit s kolumbijským pěstitelem kávy 9. listopadu od 16:00 hodin v Masarykově veřejné knihovně.

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny. Každodenní život pěstitele i globální problémy, s nimiž se musí potýkat, aniž by na jejich vznik měl nějaký vliv, vám na besedě 9. listopadu v Masarykově veřejné knihovně od 16:00 hodin přiblíží Bladimir Pacheco Quinto z kmene Arhuaco, majitel rodinné farmy v kolumbijském pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. 

 

„Díky příběhům pěstitelů z Kolumbie můžeme nahlédnout do života lidí, se kterými se běžně nesetkáme, ale většina z nás se s nimi nepřímo spojuje každé ráno. Náš šálek kávy může mít různé dopady na životy pěstitelů. Ti po dlouhá desetiletí čelí cenové krizi a v posledních letech také zesilujícím dopadům klimatické změny,“ vysvětluje Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

 

Kávovník vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících dešťů mu velmi škodí. Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění. Dle studie vědců z Curyšské univerzity aplikovaných věd dojde do roku 2050 k úbytku vhodných ploch pro pěstování kávy v Brazílii, Indonésii, Vietnamu a Kolumbii přibližně o polovinu.

 

Pro pěstitele arabiky to znamená nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat. Vysazují

stromy a využívají pěstování v zastínění, mulčování, efektivněji využívají vodu – třeba tu dešťovou k zavlažování, sami si vytváří kompost pro ekologické hnojení, volí odolnější odrůdy kávovníků nebo využívají biologickou ochranu proti plevelům, chorobám a š̌kůdcům.

 

Významnou pomocí je zapojení do družstevního systému Fairtrade, což zvolil i Bladimir Pacheco. Východisko z tíživé situace s pěstováním kávy nakonec i s pomocí družstva našel v rozšířeném zaměření: „Před přibližně sedmi až osmi lety jsem vstoupil do kávového družstva ASOSEYNEKUN. V rámci družstva jsme hledali nějakou vizi, alternativní produkt, a objevili jsme cukrovou třtinu. A protože se tu sdružují naše vlastní rodiny, hledali jsme také způsob, jak zlepšit životní prostředí, systém života i ekonomii. Chceme, aby naše děti mohly šťastně růst a studovat,” svěřil se nám Bladimir. Jeho touhu doplňuje i heslo zvěčněné na pamětní desce k založení družstevní školy, postavené z fairtradového příspěvku: “Ušlechtilé úmysly, jednota a vytrvalost - to jsou základy k překonání obtíží. Káva a přátelství spoluvytvářejí lepší svět.” 

 

Organizace Fairtrade Česko a Slovensko v České republice šíří myšlenky spravedlivého obchodu s potravinami z Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Návštěva kolumbijského pěstitele je jednou z vrcholných akcí tohoto roku. Bladimir Pacheco Quinto promluví na Národní fairtradové konferenci 3. 11. a následná procestuje zemi se zastávkami v Mostě, Hradci Králové, Litomyšli a Vsetíně, tedy městech, kde je větší množství aktivních Fairtradových škol. Jeho prezentace ve španělštině bude tlumočena do češtiny. 

 

Účast na všech akcích ve školách i pro veřejnost je zdarma, srdečně zveme všechny zájemce o téma globální spravedlnosti.

 

Fairtrade Česko a Slovensko, z.s., je platformou organizací občanské společnosti, které se zabývají etikou obchodu, globálním rozvojem, udržitelnou spotřebou, ochranou životního prostředí a lidských práv. Členem je také organizace LÍSKA, z.s., která sídlí na Vsetíně. Více na www.fairtrade.cz.

 

Kontakt pro další informace

Jan Jícha - koordinátor akce a tlumočník, tel. +420 608 617 096, jan.jicha@fairtrade.cz