V květnu oslaví svátek školní zahrady.

VSETÍN, 1.5.2020

 

České školy se mohou letos v květnu již potřetí připojit k celosvětové kampani Měsíc školních zahrad, která chce získat širší pozornost školním zahradám, hřištím a dvorkům. Cílem je, aby se prostředí venku – pod okny školy – stalo venkovní učebnou a nedílnou součástí života pedagogů i jejich žáků. „Chceme povzbudit školy a učitele, aby s dětmi aktivně trávili čas venku a objevili pestré možnosti, které jim venkovní prostředí nabízí k výuce, odpočinku i setkávání,“ vzkazují Nadace Proměny Karla Komárka, vzdělávací centrum Tereza a střediska ekologické výchovy Chaloupky, Lipka, Líska a další partneři Měsíce školních zahrad v České republice.

 

Původně naplánované aktivity pro učitele a třídy venku v zahradě museli pořadatelé přehodnotit, aby mohli i v této nejisté a nové situaci učitele, rodiče a děti podpořit, aby si užili společný čas venku. Ve spolupráci organizace Tereza a platformy Učíme se Venku, za podpory Nadace Proměny Karla Komárka připravili sadu 50 aktivit. Od dubna do poloviny června,  každý den - od pondělí do pátku, je zveřejněna jedna aktivita- výzva na webech https://www.mesicskolnichzahrad.cz/cz/skola-doma.html a https://ucimesevenku.cz/skola-doma/ a sociálních sítích. 

Motto letošní kampaně: Denně s dětmi alespoň na chvilku ven do zeleně + jednou týdně na procházku do přírody, vyčistit hlavu, rozhýbat tělo.

LÍSKA realizuje v květnu a červnu již 8. ročník kampaně Přírodní zahrada – učebna pod našimi okny, http://www.liska-evvo.cz/doc/prirodni-zahrada-priroda-pod-nasimi-okny  Hlavním cílem kampaně je osvěta budování a využívání přírodních zahrad.  

Klíčovou akcí je Měsíc školních zahrad víkend otevřených zahrad (6.–7. června).

Zajímavé dny: 20. 5. Světový den včel | 22. 5. Mezinárodní den pro biologickou diverzitu | 24. 5. Evropský den parků | 21. 6. Den květů.

V rámci kampaně se na území Zlínského kraje konají rozmanité aktivity. Najdete je v kalendáři akcí.

Téma je podpořeno různými materiály, metodickými listy a náměty na https://www.facebook.com/prirodnizahrada/

Přírodovědné centrum Trnka při DDM Uherské Hradiště vydává na pokračování Příběhy ze zahrady lišky Bystroušky,

Centrum Veronica Hostětín, které je odborným garantem kampaně připravuje rady a inspirativní náměty na Facebooku kampaně.

 

Význam školních zahrad pro zdravý a všestranný rozvoj dětí celosvětově roste. Okruh míst, kde se mohou děti mimo školu volně pohybovat a objevovat svět, se totiž za posledních 100 let značně zúžil. Z rozsáhlého výzkumu České děti venku, který v roce 2016 realizovala Nadace Proměny Karla Komárka, navíc vyplývá, že typický český školák stráví ve všední den na internetu, hraním her nebo sledováním televize dva a půl krát více času než venku (1:41 venku vs. 4:14 u médií). Výzkum také ukázal, že během výuky se dnes ven dostane jen menšina dětí (nejčastěji na hřiště, v 8 % případů). Smyslem Měsíce školních zahrad je upozornit na řešení, která to mohou změnit.

 

Jak o sobě dát vědět, i potřebnou dávku inspirace a praktických informací, najdete na webu kampaně: www.mesicskolnichzahrad.cz

 

Iniciativa Měsíc školních zahrad, která propojuje školy už ve 22 zemích světa, vzešla od Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA). ISGA sdružuje odborníky na vzdělávání, architekty, zástupce neziskovek i univerzit z více než dvaceti zemí světa, kteří usilují o proměnu charakteru školních zahrad tak, aby dětem zajišťovaly lepší prostředí pro hru a učení. Nadace Proměny Karla Komárka je členem ISGA. Kontakt:  Petra Hrubošová / +420 225 010 276  / +420 775 654 314 petra.hrubosova@nadace-promeny.cz