Vsetín, rovnou na dvou místech - na Dolním náměstí a v zámeckém parku, bude hostit výstavu fotografií o lidech vyrábějících naše boty.

Vsetín, 6. října 2018 – Češi a Češky průměrně ročně utratí za své boty 3 000 Kč, a přitom většinou neví, kde a za jakých podmínek vznikly. Příležitost to zjistit, mají tento týden na výstavě fotografií ve Vsetíně a dalších 69 místech po celé České republice. Prostřednictvím snímků Stanislava Komínka z organizace NaZemi mohou nahlédnout do prostředí továren i sweatshopů v indické Agře. Právě zde se vyrábí boty i pro český trh. Výstava na dvou místech ve Vsetíně byla zahájena vernisáží s programem a Férovou kavárnou. V pátek 5. října připravila LÍSKA a Masarykova veřejná knihovna společně se žáky a studenty vsetínských základních a středních škol, členy Klubu ambasadorů fair trade, bohatý program na Dolním náměstí. Četly se pohádky a příběhy, vyráběly boty z ovčí kůže, malovaly a hádaly různé druhy bot. Lidé mohli také soutěžit a poznávat fairtradové produkty, ochutnat výbornou fairtradovou kávu či čaj a poslouchat muziku.  V sobotu 6. října bylo připraveno zahájení výstavy s programem v zámeckém parku na Horním městě. Program a výstavu připravila Střední škola KOSTKA a  Muzeum regionu Valašsko. Symbolicky se tak propojilo horní a dolní město. Výstava bude k vidění do 13. října.

Indie je po Číně druhým největším producentem bot na světě. V indickém obuvnickém průmyslu pracuje přes milion lidí, kteří v roce 2016 vyrobili 2,26 miliardy párů bot. Náklady na lidskou práci zde u jednoho páru vycházejí́ na 20 Kč. Materiál přijde na dvojnásobek. V obuvnických továrnách a sweatshopech jsou zde zaměstnaní zejména muži. Většinou nemají pracovní smlouvy, pracují 10 hodin denně šest dní v týdnu, bez proplacených přesčasů, bez možnosti založit odbory. Pro sweatshopy je navíc typická dětská práce.

Poptávka po levných botách a potřeba rychlých dodávek vede k velkému tlaku na majitele továren a v důsledku i na dělníky. Ti pracují bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, neboť ty jejich práci zpomalují. Když zakázka hoří, musí dělníci v továrně i spát, dozvídáme se na jednom z výstavních panelů. „Máme problém s manažerem, nedovoluje nám jít domů, třeba i 15 až 20 dní v kuse. Moc nás to trápí́. Jsem stálý zaměstnanec a nemám žádné sociální́ pojištění,“ dokresluje situaci Sandib pracující v indické továrně s 900 zaměstnanci.

Výstava rovněž upozorňuje veřejnost na souvislosti a důsledky našeho nákupního chování, a co můžeme změnit my jako spotřebitelé a spotřebitelky. Například omezit spotřebu, kupovat kvalitní boty, které vydrží, či tlačit na firmy, aby uváděly, kde a jak zboží vyrábí a byly odpovědné.

Systémová změna vyžaduje spolupráci mnoha aktérů. „Pracovní podmínky v dodavatelských továrnách se nezmění, pokud budou firmy i nadále tajit, v jakých továrnách zadávají výrobu. Vlády v zemích produkce a mezinárodní instituce musejí efektivněji hlídat dodržování pracovních podmínek a usilovat o zvýšení transparentnosti celého dodavatelského řetězce. Mzdy by se měly zvýšit na důstojnou úroveň, aby z nich bylo možné pokrýt životní náklady. Dělníci musejí mít možnost zakládat odbory a kolektivně vyjednávat lepší pracovní podmínky,“ uvedl k situaci Stanislav Komínek z organizace NaZemi, která za výstavou stojí.

V případě, že na výstavu zavítají třídní kolektivy či například skautské oddíly, mohou si předem na webových stránkách organizace NaZemi stáhnout vzdělávací metodiku, díky níž se o tématu dozví více. Nebo si mohou na webu www.pribehbot.cz zkusit poskládat účtenku a zjistit, kdo na botách vydělá nejvíc. Na uvedené webové stránce si mohou rovněž pustit videa o výrobě bot v Čechách nebo se dozvědět, jak k nákupu bot přistupuje jedna z uvědomělých spotřebitelek.

 

Výstava na stromech též propojuje oslavy Mezinárodního dne kávy (1. října) i Dne stromů (20. října). Výstavu na Vsetíně vyvěsili společně LÍSKA, Masarykova veřejná knihovna, Muzeum regionu Valašsko, Střední škola KOSTKA se žáky a studenty vsetínských základních škol Sychrov, Trávníky, Ohrada a Masarykova gymnázia pod záštitou Fairtradového města Vsetín.

Výstava na stromech se koná v desítkách parků po celé České republice již čtvrtým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Minulé ročníky se věnovaly pěstování kávy, banánů nebo pracovním podmínkám v koželužnách.

Přehled parků, kde se výstava koná, a více informací najdete na www.vystavanastromech.cz.

Kontakty:

Iva Koutná, LÍSKA, z.s., www.liska-evvo.cz, 605 806 840

Gabriela Štěpánková – koordinátorka Výstavy na stromech, NaZemi, gabriela.stepankova@nazemi.cz, tel.: +420 776 226 691

Stanislav Komínek - autor fotografií, NaZemi, stanislav.kominek@nazemi.cz, tel.: +420 774 737 176

Připojené soubory