Od konce dubna až do začátku června bude faitradové město Vsetín tradičně patřit dnům pro fair trade.

I v letošním roce je totiž připravena řada aktivit propagujících myšlenku spravedlivého obchodu, která dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

Vsetínské dny pro fair trade odstartovaly již 29. dubna Školním fairtradovým dnem na Základní škole Sychrov. S informačními kampaněmi na podporu fair trade v rámci výuky ale i mimoškolních aktivit budou pokračovat začátkem května také žáci na ZŠ Rokytnice, Trávníky, Ohrada a rovněž studenti na Kostka škole. „Ve středu 2. května se poprvé sejde nově založený Klub ambasadorů fair trade pro žáky a studenty vsetínských škol. Jeho cílem je pravidelné předávání zkušeností mezi aktivními dětmi a jejich vzájemná spolupráce při rozšiřování povědomí o tématu spravedlivém obchodu,“ uvedla Iva Koutná z Lísky, která má vznikající klub na starosti.

Ve středu 9. května od 17 hodin pak v novém sídle LÍSKY na Dolním náměstí 429 představí v rámci Férové kavárny svůj příběh Pavla Gašková, která si otevřela vlastní školu. Ve stejný den navíc odstartuje v K Klubu knihovny výstava Příběh banánů, která potrvá až do 31. května.

„V sobotu 12. května zveme všechny občany na tradiční Férovou snídani na náměstí Svobody. Připravena bude ochutnávka kávy, čaje, miničítárna Masarykovy veřejné knihovny, hry pro děti či prezentace a aktivity vsetínských škol. Nezapomeňte s sebou vzít k pikniku nějakou dobrotu z fairtradových či místních surovin. Startujeme již v deset hodin,“ informovala místostarostka Simona Hlaváčová s tím, že součástí snídaně je také kampaň „Adoptuj si svůj truhlík“ a na Dolním náměstí bude probíhat první Farmářský trh. 

Do organizace Vsetínských dnů pro fair trade se i letos zapojil i Club Tři opice. Ten chystá na úterý 15. května od 19 hodin besedu o férovém obchodování s kávovou degustací.

Celou kampaň definitivně uzavře v úterý 5. června beseda se žáky ZŠ Trávníky pro klub seniorů na Rybníkách, která začíná ve 14 hodin.