Na více než 190 místech po celé České republice se v sobotu 11. května uskutečnil piknik na podporu fairtradových, ale i lokálních pěstitelů.

Na více než 190 místech po celé České republice se v sobotu 11. května uskutečnil piknik na podporu fairtradových, ale i lokálních pěstitelů. Lidé společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny, a solidaritu s nimi. Přidal se i Vsetín, kde akce proběhla na náměstí Svobody. Sešlo se na ní téměř 300 lidí. Happening s názvem Férová snídaně proběhl ve Vsetíně už podeváté. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.

Ve Zlínském kraji se snídalo na dalších 16 místech, zejména ve městech, které mají titul Fairtradové město – Valašské Meziříčí, Valašské Klobouky, Kroměříž.

 

Akce se účastní žáci a studenti vsetínských škol, kteří se každý měsíc schází v Klubu ambasadorů fair trade. Připravili aktivity pro děti, kvízy a výstavu kreseb. „Myšlenka Férové snídaně se mi moc líbí.
Po dlouhé době jsem posnídala se svými žáky a ještě tak podpořila fairtradové a místní pěstitele. Připravili jsme v naší fairtradové škole buchtu z fairtradového kakaa a kokosu, mouka je z mlýna v Horním Lidči,“
řekla Alena Kužmová ze Základní školy Ohrada.

 

„Atmosféra byla skvělá. Děti využily výtvarné aktivity i hry a miničítárnu vsetínské Masarykovy veřejné knihovny. Dospělí si lámali hlavu nad fairtradovým kvízem a pochvalovali voňavou kávu,“ doplnila organizátorka vsetínské snídaně Iva Koutná.

 

Férová snídaně je největší akcí na podporu fair trade v České republice. „Účastníci Férové snídaně dávají symbolicky najevo, že jim není lhostejné, kdo a za jakých podmínek vypěstoval naše potraviny a suroviny pro jejich výrobu. Jsme rádi, že zájem společnosti o udržitelný způsob života a etickou spotřebu se v poslední době zvyšuje. To se projevuje mimo jiné i nárůstem počtu míst, kde lidé Férovou snídani pořádají,“ říká koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

 

Etická spotřeba má reálné pozitivní dopady, jak vysvětluje Stanislav Komínek: „Koncem loňského roku jsem navštívil několik fairtradových družstev pěstitelů kakaa v Pobřeží slonoviny a přímo od tamějších lidí slyšel, jaké přínosy pro ně spravedlivý obchod má. Například v obci Krezoukoue díky fairtradovému příplatku mohli postavit novou budovu školy, tamější družstvo zajišťuje pěstitelům také sazenice, nakupuje pro společnou potřebu sklady, nákladní auta, motorky a mačety. Přispívá na stavby škol a na léky lidem ve vesnicích. Členové družstva také sami rozhodli o financování stavby zdravotního střediska a placení lékařské péče v pro všechny členy družstva a jejich rodiny,“ popisuje Stanislav Komínek.

 

Fairtrade jako jedna z etických certifikací má ale pro pěstitele i další přínosy: zakazuje dětskou práci, takže děti mohou chodit do školy a vzdělávat se, a zahrnuje i vzdělávání, které pěstitelům umožňuje zvyšovat efektivitu, šetrněji využívat přírodní zdroje a získat základní dovednosti potřebné pro úspěšnou správu družstev a obchodování.

Připojené soubory

Fotogalerie z Férové snídaně_Vsetín

https://www.zonerama.com/matesaberu/Album/5296737