Žákovská badatelská konference ŽA-BA-KO opět představila zajímavé žákovské a studentské badatelské a školní projekty.

Ve středu 29. května 2019 se konal již 8. ročník ŽA-BA-KO, žákovské badatelské konference,  na téma: Přírodní vědy v různých podobách. Konferenci pořádá LÍSKA, z. s., Muzeum regionu Valašsko, p. o. a Střední škola Kostka, pod záštitou Katedry biologie Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

 

Žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci tu mají možnost prezentovat své badatelské projekty, třídní, školní, skupinové i projekty jednotlivců, zaměřené přírodní vědy a udržitelný rozvoj.  Letos opět přijali pozvání žáci 4. ročníku ZŠ v Malenovicích pod vedením paní učitelky Přílučíkové, kteří vždy okouzlí starší spolužáky prezentací celoročního mezipředmětového  projektu, tentokrát Po Šternberské stezce.

 

Prezentaci o svém celoroční práci si připravili žáci ZŠ Vsetín, Ohrada, která v letošním roce získala titul Fairtradová škola, a publiku představili principy fair trade i vlastní aktivity ve škola a ve městě. Základní školu Růžďka  reprezentoval Jan Kalina, který uvedl atraktivní téma masožravých rostlin a zejména vlastní pěstitelské zkušenosti.  Studenti SŠ Kostka prezentovali své ročníkové práce z biologie - Anna Ševčíková Mapování výskytu třídy Turbellaria v okolí Vsetína a Richard Hobšil  orchideje v přírodní památce Vršky-Díly. Všichni dostali velmi pozitivní zpětnou vazbu od Dr. Martina Jáče z Univerzity Palackého, který ocenil úroveň prezentací, vybraná témata, zaujetí a motivovanost žáků i aktivní dotazy diváků.

 

V rámci aktuálních témat, která vedl Mgr. Jan Husák, se publikum zapojilo do diskusí na téma povodně na Valašsku či příčiny a dopady kalamity způsobené kůrovcem.  Během nedávných dešťů a velké vody natočil Jan Husák záběry a fotografie z dronu a ukázal velkou sílu vody. Přítomní přemýšleli nad tím, jak následky různých kalamit zmírnit, i nad tím, jak v krajině vodu účinně zadržovat. Stejně tak diskutovali o kůrovci, kterého majitelé lesů vidí jako nepřítele, ale krajina se díky němu mění i k lepšímu, protože ztrácí monotónní vzhled monokultur smrků a nabízí nové výhledy. Možná teď budou naše lesy pestřejší a přirozenější.

 

Poděkování za aktivní přístup všem zapojeným vyslovila předsedkyně LÍSKY Mgr. Iva Koutná, i vedoucí Katedry biologie Univerzity Palackého doktor Martin Jáč. Velký dík patří všem prezentujícím žákům a studentům, ale i jejich vyučujícím, kteří je motivovali a povzbuzovali k výjimečným nadstandardním výkonům.

 

Na závěr se účastníci prošli muzeem, navštívili jak přírodovědnou expozici ve věži, tak i další stálé expozice či aktuální výstavy, a tím příjemně završili hezké dopoledne plné nových podnětů a zážitků.

 

Jaroslava Ševčíková

Střední škola KOSTKA Vsetín

 

reportáž Regionální televize http://www.regionalnitelevize.cz/cz/2-regiony/13-zlinsky-kraj/2-valassko.html?id=47354