od datla černého převzal pro letošní rok titul Pták roku sýček obecný.

Tato sova, kterou je možné považovat za ukazatel zdravé a pestré krajiny, si tento titul a naši plnou pozornost rozhodně zaslouží. Vždyť tam, kde žije sýček, se daří i dalším živočichům zemědělské krajiny. Tradičně vydáváme k vyhlášení Ptáka roku také zvláštní číslo časopisu Ptačí svět , které si na tomto odkazu můžete zdarma stáhnout. Přejeme příjemné počtení! Členům ČSO se tento týden objeví v poštovních schránkách.

Ještě nedávno byl sýček hojnou sovou, která si svou zvědavostí (lákají ho rozsvícená okna), neprávem vysloužila nelichotivou nálepku posla smrti. Za 40 let ale počty sýčků strmě klesly na méně než deset procent původní populace. Umíráček tak dnes zvoní samotným sýčkům, kteří se v současnosti řadí mezi naše nejohroženější ptačí druhy. Vinu nese především změna přístupu člověka ke krajině – zejména přechod na intenzivní zemědělství s používáním chemie, spojování políček do obrovských lánů nebo úbytek extenzivní pastvy a shromažďování dobytka kolem statků. To vše přeměnilo naši krajinu v nehostinné místo, ze kterého sýček téměř vymizel. A stejný osud, kterému čelí sýček, čeká i ostatní živočichy zemědělské krajiny.

Naděje ale umírá poslední. Přestože sýček patří mezi naše nejohroženější opeřence, věříme, že cílenou ochranou mu můžeme pomoci. Za poslední roky jsme udělali mnoho práce – díky monitoringu víme, kam je potřeba cílit aplikovanou ochranu, vyvěšujeme budky a sýčci v nich úspěšně hnízdní, se zemědělci upravujeme zemědělské hospodaření, aby sýčci měli vhodná loviště v okolí svých hnízd, odstraňujeme technické pasti (sudy, bazény, roury, síťovina), na kterých každoročně zbytečně zahyne mnoho sýčků i jiných živočichů…

Pojďme oslavit Ptáka roku trochu jinak, všímejme si technických pastí ve svém okolí a zabezpečme je – můžeme tak zachránit stovky životů (samozřejmě nejen sýččích). Například past v podobě sudu s vodou snadno zabezpečíte plovákem nebo pletivem přehnutým přes okraj sudu. Odstavené roury jednoduše položte na zem. Inspiraci najdete v Ptačím světě a na stránce Pták roku 2018. Fotografie pastí a jejich zabezpečení nám můžete posílat do konce září na adresu ptacisvet@birdlife.cz.

V neposlední řadě  bychom rádi poděkovali všem, kteří záchranu sýčků podporují finančně. Na darovacím portálu https://www.darujme.cz/projekt/1000119 lze nejen přispět, ale najdete zde i sýččí novinky. Děkujeme rovněž za milé podporující vzkazy, které nám zde necháváte!

Milí přátelé, užijte si s ČSO rok významný nejen pro sýčka, ale i pro všechny druhy zemědělské krajiny!

Zuzana Karlíková, Martin Šálek a Lucie Hošková