Dopady na pěstitele a situaci celkově sledujte webových stránkách a sociálních sítích Fairtrade Česko a Slovencko

Covid-19 a současná situace pěstitelů na globálním Jihu

Současná opatření spojená se snahou zabránit šíření coronaviru v Evropě mají obrovský dopad i daleko za našimi hranicemi. Obchodní dodavatelské řetězce, které jsou silně závislé na evropských, severoamerických a asijských trzích, se mohou nyní v souvislostí s pandemií Covid-19 brzy octnout na pokraji kolapsu. Například afričtí certifikovaní Fairtrade producenti květin, zeleniny a ovoce již nyní vykazují ohromné ztráty vzhledem k rušení objednávek a zastavení trhů. Jako reakci na pandemii tak organizace Fairtrade International mimořádně umožňuje vyplácení fairtradového příplatku přímo pěstitelům, aby jim tak alespoň částečně kompenzovala očekávaný pokles příjmů.

 

 

Čokoládové Velikonoce, které mohou mít dopad na rozvoj komunit, a studie Fairtrade Foundation k nerovnostem mezi muži a ženami

Stále větší množství čokolády má certifikaci Fairtrade – a zajišťuje tak svým pěstitelům kromě zaručené minimální výkupní ceny také příplatky, které mohou využít na rozvoj svých komunit. Čím více výrobků s certifikací Fairtrade se na českém trhu uplatní, tím větší množství surovin mohou pěstitelé prodat za podmínek Fairtrade – tedy za cenu, která skutečně pokrývá náklady pěstování včetně jejich práce. 

U kakaa se jedná zejména o pěstitele z chudých zemí západní Afriky, jako jsou Ghana nebo Pobřeží slonoviny, kde si běžný pěstitel vydělá průměrně denně méně než 1 USD. Dokonce podle poslední studie Fairtrade Foundation z února 2020 například v Pobřeží slonoviny odvádějí ženy 68 procent práce na kakaových farmách a dostávají za svou práci o polovinu peněz méně než muži, a to pouze přibližně půl dolaru denně.